Travelery

15. edycja KONKURSU

\

Od 15 lat nagradzamy ludzi przekraczających granice, te fizyczne i te mentalne. Rok 2020 pokazał, jak ważna jest zmiana perspektywy, jak swoboda przemieszczania się po całym świecie, może zostać ograniczona do własnych czterech ścian. Poznaj bohaterów, który znaleźli swój pomysł na ten nowy czas.

start

1/3

Podróż roku

„Za inspirującą podróż, która rozbudza naszą wyobraźnię i pokazuje, że przemierzenie świata, to coś więcej niż zaliczanie punktów na mapie.”

Podróż roku

Marcin Korzonek


Kross The Record 2020 - rowerem na 6000 m. Samotna wyprawa przez pustynię Atacama w Chile i próba pobicia rekordu świata w wysokości na jaką wjechał rowerzysta. W czasie 50 dni wyprawy Marcin zmagał się z przeciwnościami losu i przyrody: huraganowym wiatrem, udarem słonecznym, kontuzją kolana oraz problemów z oddychaniem co ostatecznie doprowadziło go do wizyty w szpitalu. Po długiej aklimatyzacji w regionie wulkanów Ollague oraz Chajnantor ruszył z zapasem jedzenia na 12 dni oraz z 26 litrami wody w 270 km trasę na której nie znajduje się żadna osada ludzka . Na zboczu wulkanu Ojos del Salado wjechał na wysokość prawie 6000 metrów nie pchając, ani nie przenosząc roweru.

Podróż roku

Jacek Pałubicki


2 tysiące kilometrów w kajaku w szczytnym celu. Mieszkający w Rumi Jacek Pałubicki, student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego pokonał kajakiem 2 tys. kilometrów, by wesprzeć zbiórkę dla Domu Samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie. Wyprawa zajęła mu 62 dni. Kajakiem wypłynął 13 lipca 2020r. z Woziwody nad Brdą w okolicach Tucholi, a zakończył 12 września w Tczewie nad Wisłą. Trasa wiodła przez Brdę, Kanał Bydgoski, Noteć, Wartę (pod prąd), Czarną Przemszę, Przemszę, Wisłę oraz Sołę. - Ta wyprawa, ani żadna inna, nie odbyłaby się bez mojego dziadka. Kiedy byłem mały, to dziadek chodził ze mną na spacery po Chyloni, zarażał ciekawością świata, razem też łowiliśmy w małej rzeczce kijanki na pończochę babci. Dlatego też całą wyprawę chciałem zadedykować przede wszystkim dziadkowi, na którego zawsze mogę liczyć i którego naprawdę bardzo kocham – przyznał na mecie Jacek.

Podróż roku

Dorota Szparaga


Dwukrotne przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego. Dorota Szparaga znana jako Szparaga We Własnym Sosie, przez 25 dni i 8 godzin pokonała latem ponad 1000 km przemierzając dwukrotnie Główny Szlak Beskidzki - z Wołosatego do Ustronia i z powrotem. Jest to najdłuższy szlak w polskich górach, biegnie przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski i Bieszczady. Dorota chodzi po górach, jeździ na łyżwach, biega, ale przede wszystkim uwielbia długodystansowe wyprawy. I jak przyznaje, góry są jej pasją, której oddaje się bez reszty. Wyruszyłam na szlak dlatego, że to kocham, że tak wypoczywam, tak się spełniam. Mam 46 lat, intensywnie się ruszać zaczęłam dopiero po 30. i widzę, czy na szlaku, czy na treningach, że ani siłowo, ani kondycyjnie nie ustępuję młodszym koleżankom – mówi.

Podróż roku

Mariusz Gogol


Rowerowa wyprawa dookoła Bałtyku. Pochodzący z Białegostoku podróżnik i sportowiec wyruszył wraz ze swoim ojcem Januszem rowerami dookoła Bałtyku. Od 10 czerwca do 25 września, czyli przez 108 dni pokonali 8334,6km jadąc przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy i Polskę. Dziennie pokonywali średnio 77,17 km. Spali pod namiotami, albo w domach u ludzi, którzy chętnie ich gościli. Wyprawę Mariusz relacjonował na Instagramie oraz na stronie oszczednepodrozowanie.pl, na której radzi, jak zwiedzać świat nie wydając na to fortuny.

Podróż roku

Łukasz Supergan


Samotny zimowy trawers Islandii. Jako pierwszy człowiek pokonał w kalendarzowej zimie dystans 800 km, przechodząc trasę ze wschodniego na zachodnie wybrzeże Islandii. Wyruszył 27 stycznia 2020r. z Seydisfjordur na wschodnim wybrzeżu, by po 36 dniach dotrzeć na kraniec półwyspu Snaefellsnes, na zachodnim krańcu wyspy. Poruszając się pieszo i ciągnąc ważące 50 kilogramów sanie z żywnością i sprzętem, przeszedł na nartach i pieszo około 800 kilometrów, pokonując po drodze trudno dostępne wyżyny Islandii, na które składają się śnieżne pustkowia, doliny rwących rzek i pola głazów.

2/3

Bloger

„Za naturalne i bezpretensjonalne pokazywania światu... świata!”

Bloger

Gonna Travel


Adrianna Jarczyk jest rodowitą Tarnowianką która od zawsze marzyła o tym by poznawać świat. W roku 2020 po 6-cio miesięcznej podróży po Kolumbii miała tylko na chwilę wpaść do Caracas i zaraz wracać do Polski. Plany te pokrzyżowała pandemia i tak Ada utknęła w jednym z najniebezpieczniejszych miast na świecie. Odwołane loty, zamknięte granice i kwarantanna, spowodowały, że Ada zaczęła rozwijać swój kanał na Youtube - Gonna Travel i dzięki niemu pokazywać inne, nieznane do tej pory oblicze Caracas. https://www.youtube.com/c/GonnaTravel

Bloger

Świat na Raty


Robert Szulc jest politologiem z wykształcenia i podróżnikiem z zamiłowania. W ciągu 20 lat podróżowania zwiedził ponad 130 państw na sześciu kontynentach. Tworzy blog podróżniczy "Świat na Raty". W roku 2020 postanowił wykorzystać ten trudny dla podróżników czas do tego, żeby inspirować́, edukować́ i pokazywać́ innym, jak będzie wyglądała "nowa rzeczywistość́", o której tak dużo ostatnio się̨ mówi. Żeby to sprawdzić wymyślił projekt "Nowy Świat" w którym pokazuje jak w rożnych miejscach zmieniło się̨ postrzeganie problemów związanych z ochroną przyrody, odpowiedzialnym podróżowaniem, zrównoważoną turystyką czy wrażliwością̨ na problemy współczesnego świata. http://swiatnaraty.pl/

Bloger

Pole Pole


Michał Miziarski i Dorota Kacperek wybrali za swój główny cel łączenie podróży z kreatywnymi pasjami - filmowaniem, malowaniem i projektowaniem mody. Podczas pobytu w Australii kupili ciągle psującego się vana Vandzię, którym przemierzali outback i relacjonowali to w rozrywkowych filmach na Youtube. Ponadto, dwukrotnie wracali do Tanzanii malować przedszkole, co relacjonowali każdego dnia na Instagramie. Podczas tych pobytów zauroczyli się w lokalnych materiałach i krążyli od krawca do krawca, szukając idealnych pracowników do stworzenia marki odzieżowej. W ten sposób założyli etyczny biznes oparty o poszanowanie pracy lokalnych społeczności. W podróżach pokazują te piękne, ale i trudne momenty, jednak zawsze z uśmiechem na ustach :) https://www.youtube.com/channel/UC-d1QJbWt9vAWA2aDIPqTpw

Bloger

Maciej Je


Maciej Blatkiewicz na swoim kanale na YouTube wraz z żoną Sonią pokazują jedzenie z całego świata. Maciej jeść uwielbia od dziecka. Najbardziej na mieście. Pokazuje w związku z tym miejsca warte odwiedzenia i skonsumowania oraz opowiada o samej kulturze jadania poza domem - z jednej strony mocno rozwijającej się, z drugiej dalej w Polsce raczkującej. Odwiedza restauracje, knajpki i lokale gastronomiczne w różnych miastach Polski, Europy i na innych kontynentach. https://www.youtube.com/channel/UCmJICzQIRqRIDQjWAbN7nYA

Bloger

Dodo Knitter


Za autostopowy skok na głęboką wodę i absolutne zatracenie się w największej używce życia jaką są dla niej podróże. Dominika Dodo Knitter to absolwentka Gdańskiej ASP, ma za sobą autostopowe wyprawy do ponad 40 krajów. Dwukrotnie przeszła szlak Camino de Santiago, pokonując pieszo niemal 1400 kilometrów. Autostopem przekroczyła Ural, żeby nad najgłębszym jeziorem świata – Bajkałem – świętować 21. urodziny przyjaciółki. Autostopem dotarła na Saharę. Obecnie podróżami dzieli się w mediach społecznościowych, pokazując że dalekie podróże to nie tylko przywilej dla osób ze sporym majątkiem https://dodoknitter.pl/

3/3

Książka roku

„Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe”

Książka roku

Ludwika Włodek


Szerokim strumieniem płynęli na południe i na odwrót – Algierczycy chętnie osiedlali się na północy, w metropolii. Szokiem dla wielu była więc algierska wojna o niepodległość (1954–1962). Jej konsekwencje są widoczne w obu krajach do dziś. Ludwika Włodek nie przypadkiem zaczyna od fenomenu znanego na całym świecie, a więc znakomitego francuskiego futbolu. Swoje dwa zdobyte na przestrzeni 20 lat mistrzostwa świata Francja w dużej mierze zawdzięcza pochodzącym z Algierii piłkarzom. Bo przecież algierskim Francuzem jest jeden z największych w całej historii piłki nożnej, Zinédine Zidane, w połowie Algierczykiem jest też największa gwiazda obecnej ekipy Les Bleus –Kylian Mbappé. Mit futbolu jako łącznika różnych nacji w obrębie multietnicznej Francji funkcjonuje do dziś. Wieloetniczna Francja nie zawsze jednak funkcjonuje jak zgrana piłkarska drużyna. Dowodem mogą być protesty, które w ostatnich latach wstrząsają republiką. Losy i opinie bohaterów książki Włodek dają odpowiedź przynajmniej na część pytań, jakie się nasuwają, gdy oglądamy wiadomości. I te mówiące o sukcesach francuskich piłkarzy, i te o zamieszkach na przedmieściach francuskich miast.

Książka roku

Piotr Milewski


Trzydziestoletni bohater rozpoczyna pracę w firmie K. Okazuje się, że jest jedynym obcokrajowcem, pośród sześciuset pracowników korporacji. Musi dostosować się do nowych warunków i wymagań. Przywdziewa strój roboczy, przesiaduje długie godziny w biurze, bierze udział w naradach, wyjeżdża w delegacje i na wycieczki pracownicze, spędza weekendy z prezesem i wieczory z kolegami z pracy. Autobiograficzna opowieść Milewskiego to doskonała analiza japońskiej duszy i stylu życia, a także mechanizmów działania wielkiej firmy i codzienności tzw. salarymana będącego trybikiem w potężnej korporacyjnej maszynie. W tle: wielki kryzys sprzed dekady.

Książka roku

Manuela Gretkowska


Nietypowy przewodnik. Manuela Gretkowska, pisarka znana z takich utworów jak My zdies' emigranty, Kabaret metafizyczny czy Polka, prowadzi nas przez swoje ulubione miasto. W jej opowieści Serenissima (Najjaśniejsza), jak nazywana jest Wenecja, nie zawsze jest tym samym miejscem, o którym myślą 22 mln nawiedzających ją co roku przybyszów. Gretkowska demitologizuje niektóre z turystycznych ikon, jak np. most Westchnień („całowanie się na tle spacerniaka skazańców świadczy o dziwnym pojmowaniu szczęścia”), ale jednocześnie przypomina niektóre miejskie legendy (np. o weneckim romansie Hemingwaya). Jak to w przewodniku, jest tu co nieco o dojeździe, noclegu, transporcie, jedzeniu i knajpach, dużo – o historii miasta, jego zabytkach, sztuce i mieszkańcach. Z tym że wszystko pływa w osobistym sosie. Wszystko okraszone zostało historiami i anegdotami z życia autorki (pyszna opowieść o pływającym hotelowym łóżku w czasie acqua alta!). Jest tu też o syndromie weneckim, czyli upadku miejskiego życia i emigracji obywateli z tego pozornego raju. Bo jak pisze sama Gretkowska, wspominając wysepkę Poveglię, „każde miejsce musi mieć swój cień”. Boska Wenecja – również.

Książka roku

Anna Pamuła


Francja nie pozwala na moją asymilację, więc muszę się wymyślić. Nie chcą mnie takim jakim jestem, więc żeby zachować honor, muszę się stać kimś innym. Nie Francuzem, to muzułmaninem – mówi bohater reportażu Anny Pamuły, którego na potrzeby książki nazwała Ibrahimem. To on jest w tym reportażu symbolem przemian i niepokojów dzisiejszej Francji. Autorka spotyka go przypadkiem, w momencie gdy jest kierowcą Ubera i wiezie ją przez miasto. Chce jej opowiedzieć o swojej walce politycznej. I opowiada. Przez cztery lata. Mówi o trudnym dorastaniu, przemocy i łamaniu prawa, radykalizmie, szacunku do prawicowych polityków i wreszcie o swojej głębokiej wierze i przywiązaniu do ideałów islamu. W życiorysie Ibrahima przegląda się sytuacja społeczno-polityczna całego kraju. Wielokulturowość, napięcia społeczne i etniczne, ogromne migracje, zamachy terrorystyczne... Anna Pamuła, polska reporterka od lat mieszkająca pod Paryżem, ma oko i ucho do Francji. Potrafi wypatrzeć i usłyszeć to, czego nie znajdziemy w serwisach informacyjnych i większości programów publicystycznych. Dzięki Wrzeniu dużo łatwiej jest zrozumieć ten kraj, ale też całą współczesną Europę.

Książka roku

Piotr Bojarski


Przybliżał Polakom Amazonię, Kanadę, Madagaskar... Ale też bohaterstwo polskich lotników z Dywizjonu 303 walczących o Anglię. Rozbudzał zainteresowanie przyrodą i dalekimi, mało znanymi w kraju kulturami. Jego podróżnicze książki na całym świecie sprzedały się w 10-milionowym nakładzie! Był postacią nietuzinkową, za młodu – kimś w rodzaju celebryty. A przy tym człowiekiem, który odcisnął silne piętno na polskiej popkulturze (Myślę: o, cholera, ale wrażenie wywiera/ Na mnie proza pana Arkadego Fiedlera śpiewał niegdyś wokalista Wałów Jagiellońskich). Opowieść Piotra Bojarskiego o Fiedlerze imponuje przede wszystkim rzetelnością. Autor niespiesznie odkrywa kolejne fakty z życia urodzonego u schyłku XIX w. podróżnika. Pisze o szalenie ważnej dla jego dalszej drogi relacji Arkadego z ojcem – polskim patriotą z zaboru pruskiego, o tytułowym głodzie świata, który pchał go w coraz dalsze rejony globu. O jego bujnym życiu towarzyskim i uczuciowym. I wreszcie o kulisach głośnych wypraw. Nie boi się też wspomnieć o kontrowersjach wokół pisarza dotyczących jego stosunków z władzami PRL. Po lekturze dużo łatwiej zrozumieć przynajmniej niektóre jego decyzje.