Program festiwalu Wrocław/ Święto Dolnego Śląska

​Redakcja National Geographic i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zapraszają na trzecią edycję Festiwalu Podróżników. Tym razem spotykamy się we Wrocławiu 23 i 24 września 2017. Tradycyjnie wydarzenie skupiać będzie najciekawszych globtroterów, sportowców, odkrywców, blogerów, fotografów i autorów książek. Obejrzymy ujęcia z najdalszych zakamarków świata i wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeżyjemy te emocje jeszcze raz!

Festiwal będzie organizowany w ramach Święta Dolnego Śląska. WSTĘP WOLNY!

Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in.:

Marek Arcimowicz - Fotograf zawodowy od „zadań specjalnych” z 20-to letnim stażem. Uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. Od 15 lat fotograf National Geographic Polska.


Andrzej Bargiel - 3-krotny Mistrz Polski w skialpiniźmie, rekordzista w biegu na Elbrus, twórca projektu Hic Sunt Leones, który zakłada zjazd na nartach z najwyższych szczytów Świata!

Michał Cessanis -  wicenaczelny National Geographic Traveler oraz redaktorem naczelnym portalu podróżniczego NaWalizkach.com.pl, a także autorem książki „Cessanis na walizkach. Opowieści z pięciu stron świata”.

Joanna Lamparska - z wykształcenia filolog klasyczny i archeolog sądowy, z wyboru dziennikarka, podróżniczka, dyrektor i pomysłodawczyni Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w zamku Książ. Szuka ukrytych skarbów, napisała kilkanaście książek o tajemnicach przeszłości, współpracuje z polskimi i zagranicznymi  ekipami eksploracyjnymi i telewizyjnymi, m.in. z History 
Channel.

Jakub Porada – znany dziennikarz z ponaddwudziestoletnim stażem w telewizji, autor wielu książek podróżniczych.

Małgorzata Szumska - autorka książek "Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii", "Twarze Tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach".

Krzysztof Starnawski Expedition – polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, taternik. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem.

Mateusz Waligóra – 
dziennikarz National Geographic, opowie o wyprawie "Rowerami na krańcach świata".

Pierwsze wydarzenia rozpoczną się 23.09. już o godzinie 10:30. 

 


 

 

10:00 OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU PODRÓŻNIKÓW WE WROCŁAWIU

 

10.30 do 11.30           Marek Arcimowicz - Wyprawa na Tramen Tepui. Wenezuela
Fotograf od „zadań specjalnych”. Z wykształcenia architekt-planista, instruktor narciarstwa. Sam o sobie mówi, że próbował być normalnym człowiekiem i mieć normalną pracę, ale się nie dało. Obecnie pracuje dla największych agencji reklamowych, bierze udział w licznych projektach podróżniczych a także prowadzi warsztaty fotograficzne w terenie. Jest autorem wspaniałej wystawy zdjęć „Ludzie duchy”. Podczas prelekcji opowie o swojej wyprawie na szczyt Tramen Tepui w Wenezueli.


12.00 do 13.00           Jakub Porada - Porada na Europę

Dziennikarz podróżnik na co dzień dzieli się swoimi doświadczeniami o tanim podróżowaniu w programie Dzień dobry TVN, pracuje także w telewizji TTV gdzie prowadzi program informacyjny „Express”. Autor książki „Porada na Europę” w której w ciekawy, często żartobliwy sposób opisuje swoje wyprawy, dodatkowo jego pomysłowość w planowaniu po pierwsze dodarcia do różnych miejsc, a po drugie sposobów na ich zwiedzanie jest bardzo inspirująca i przede wszystkim dostępna niemal dla każdego.

           
13.30 do 14.30           Maciej Kamiński i Michał Woroch – Wheelchairtrip

Z Ushuaia na Ziemi Ognistej do Prudhoe Bay na Alasce. Z samego południa z Ziemi Ognistej przez dwie Ameryki aż na Alaskę. Ta droga to sprawdzian dla człowieka i maszyny. Wheelchairtrip - dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie a przy okazji – samym sobie. Przez dziewięć miesięcy poruszali się Landroverem Defenderem, do którego samodzielnie zaprojektowali szereg udogodnień. Z początku, kiedy opowiadali o swoim planie, pukano się w czoło. Pomimo wszystkich przeciwności ruszyli w podróż życia. W połowie drogi silnik się poddał. Oni nie.   
Michał Woroch to podróżnik, grafik, fotograf, dizajner. Maciej Kamiński to miłośnik natury i podróżnik, od niedawna zajmujący się rolnictwem ekologicznym i promocją zdrowego trybu życia. 

           
15.00 do 16.00           Michał Cessanis – Tanie podróżowanie - Wietnam

Wicenaczelny National Geographic Traveler, a także redaktor naczelny portalu podróżniczego Nawalizkach.com.pl. Podczas swoich wypraw odwiedził już prawie wszystkie kontynenty (z wyjątkiem Antarktydy). Z wielkim entuzjazmem dzieli się swoimi poradami, doświadczeniami oraz wspomnieniami z życia w podróży w programie TVP2 „Pytanie na śniadanie”. Autor książki „Opowieści z pięciu stron świata”


16.30 do 17.30           Mateusz Waligóra - Rowerami na krańcach świata

Dziennikarz National Geographic Polska. W ramach projektu „Na Krańcach świata” w 2 lata na 2 kontynentach przejechał 16 000 km. Za środek transportu służył mu rower, na którym jeździł przez Brazylię, Urugwaj, Argentynę, Chilę, Boliwię, Peru, Ekwador, Kolumbię. Przez ten czas przeżył milion przygód, o których opowie nam we Wrocławiu. 

           
18.00 do 19.00           Krzysztof Starnawski - Granice eksploracji zalanych jaskiń - ludzki umysł czy technika

Laureat tegorocznej nagrody „Człowiek roku” magazynu National Geographic Traveler, wraz z ekipą badaczy sprowadzili zdalnie sterowanego robota ROV na dno czeskiej jaskini Hranicka Propast - osiągając głębokość 404 metrów, tym samym odkryli najgłębszą podwodną jaskinię. Ustanowił rekord świata w nurkowaniu w obiegu zamkniętym (Egipt, 283 m). Jest też speleologiem i ratownikiem TOPR, który zwiedził prawie cały świat. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem.

           
19.30  do 20.30          Panel Blogerski poprowadzą Oliwia Papatanasis oraz Aleksandra Świstow

Dwie ciekawe osobowości, które opowiedzą nam o sztuce prowadzenia bloga. Oliwia Papatanasis podróżniczka, dziennikarka, zawodowo zajmuje się promocją kultury, prowadzi bloga The Ollie oraz Aleksandra Świstow dziennikarka, socjolożka, zajmuję się pilotowaniem wycieczek po Azji, prowadzi bloga Pojechana, a także jest autorką książki "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

 

 

11.00 do 12.00       Małgorzata Szumska - Twarze Tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach 

Absolwentka szkoły teatralnej, nauczycielka jogi oraz life coach. Te trzy zawody łączy kilka rzeczy: to, że musisz być w nich szczery, to że pracuje się na prawdziwych emocjach i to, że zmienia się wewnętrznie swojego odbiorcę. Pisarka i podróżniczka, która swoimi zapiskami z podróży zmusza do refleksji. Jest autorką książek „Zielona Sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii”, a także „Twarze Tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach.”

12.30 do 13.30       Joanna Lamparska - Miasta do góry nogami 

Z wykształcenia filolog klasyczny i archeolog sądowy, z wyboru dziennikarka, podróżniczka, dyrektor i pomysłodawczyni Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w zamku Książ. Szuka ukrytych skarbów, napisała kilkanaście książek o tajemnicach przeszłości, współpracuje z polskimi i zagranicznymi  ekipami eksploracyjnymi i telewizyjnymi, m.in. z History Channel. Autorka książek „Złoty pociąg” oraz „Miasto do góry nogami”.

14.00 do 15.00       Szymon Radzimierski  - Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo

10 latek, który prowadzi bloga planetakiwi.pl. W swoich relacjach opisuje przygody z dalekich podróży. Odwiedził już ponad 20 krajów i napisał swoją książkę „Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo”. Jest wielką inspiracją dla rówieśników, którzy śledzą jego bloga, a także korzystają z jego cennych wskazówek.

15.30 do 16.30       Andrzej Bargiel - O ostatniej wyprawie na K2

Tegoroczny laureat nagrody Travelerów za „Wyczyn roku” magazynu National Geographic za zdobycie Śnieżnej Pantery w niespełna miesiąc. Uprawia narciarstwo wysokogórskie. Specjalizuje się w niezwykle szybkim zdobywaniu szczytów, z których zjeżdża na nartach. Poziom wyczynu sportowego stawia zakopiańczyka w gronie najznakomitszych pionierów gór wysokich. Przez lata stanowił trzon reprezentacji Polski w zawodach skitourowych najwyższej rangi. Ustanowił rekord podbiegu na Elbrus (dotychczasowy najlepszy wynik 3:55 godz. Poprawił o 34 minuty!).

Sobota 23.09

11.00 do 12.00 Trekking The Great Wall 

Pochodzący z Wielkiej Brytanii pisarz i historyk William Lindesay postanawia przebyć pieszą wędrówkę po Wielkim Murze Chińskim, aby osobiście przekonać się jak długa i monumentalna jest to konstrukcja. Podczas wyprawy ma okazję przyjrzeć się różnorodnym krajobrazom Chin.


12.30 do 13.30 Sól Ziemi 

Film opowiadający historię Sebastiana Salgado, fotografa który przez 40 lat podróżował po świecie, dokumentując świat w czasie nieodwracalnych zmian. Jest to historia opowiadająca o wojnach, głodzie, przymusowych emigracjach, która została dzięki fotografowi zachowana na fotografiach.


14.00 do 15.00 Mission Saturn 

Blisko 20 lat temu amerykańska NASA, europejska ESA i włoska ASI wysłały w stronę Saturna wspólną bezzałogową sondę Cassini-Huygens, której celem było zbadanie atmosfery planety, składu pierścieni oraz magnetosfery. We wrześniu tego roku misja wchodzi w kluczową fazę. Urządzenie przekaże na Ziemię dane zbierane od 13 lat, po czym wleci w atmosferę Saturna i zamilknie na zawsze. Czego udało nam się dowiedzieć o drugiej największej planecie Układu Słonecznego?


15.30 do 16.30 Legend of the Monkey God

Podróżnik Steve Elkins poszukuje zaginionego miasta w rejonie Mosquitia w Hondurasie. Wyprawa archeologów podąża szlakiem starożytnych cywilizacji Ameryki Środkowej. Od czasów konkwistadora Hernana Corteza ludzie przybywali na te tereny, zachęceni wizją złotych miast. Jednym z nich jest "białe miasto", zwane także "miastem małpiego boga". Poszukiwaczom udało się je namierzyć dzięki nowoczesnej technologii - skanerowi LiDar, którego laserowe impulsy są zdolne przedrzeć się przez grube poszycie dżungli. Urządzenie potwierdziło istnienie ruin, o których pisał już podróżnik Theodore Morde kilkadziesiąt lat temu.


17.00 do 19.00 Before the flood 

Nowo mianowany Posłaniec Pokoju ds. Zmian Klimatycznych ONZ Leonardo DiCaprio przemierza pustkowia Grenlandii, płonące lasy Sumatry, trafia również do Watykanu – wszystko po to, by dowiedzieć się, jak zgubny wpływ mają na naszą planetę zmiany klimatyczne. Rozmawia o tym z aktywistami, naukowcami i ważnymi osobistościami, między innymi z Barrackiem Obamą, Elonem Muskiem i Papieżem Franciszkiem. Szukając przyczyn kryzysu i potencjalnych sposobów jego zażegnania, stara się odpowiedzieć na pytanie: Czy możemy coś zrobić, nim będzie za późno?


19.30 do 20.30 A California Heist 

Szacuje się, że ponad miliard ludzi cierpi z powodu braku wody pitnej. Możliwe, że w przyszłości dostęp do niej będzie w wielu częściach globu poważnie ograniczony. Coraz bardziej realna staje się także wizja wojny o wodę. Autorzy dokumentu prowadzą śledztwo mające wykazać, kto kontroluje zasoby tego podstawowego składnika życia na Ziemi. Ekipa filmowa tropi wpływowe osoby przejmujące cenne źródła w Kalifornii i firmy zatruwające m.in. podziemne zasoby. Widzowie dowiedzą się również, które instytucje finansowe zarabiają na wodzie.
 

Niedziela 24.09

 

17.00 do 19.00 Human 
Film Yanna Arthusa-Bertranda, to dokument  o tym, co tak naprawdę łączy wszystkich ludzi, ukazuje ich dobre i ciemne strony osobowości. Zbiór historii i obrazów naszego świata pozwala dotrzeć do sedna tego, co to znaczy być człowiekiem.

Fundacja GOPR poprowadzi dla wszystkich amatorów górskich wycieczek warsztaty na temat bezpieczeństwa w górach. W związku z tym, że zainteresowanie wysokimi rejonami jest coraz większe, a sezon zimowy coraz bliżej ratownicy GOPR omówią zagadnienia takie jak: 

11:00 – 12:30 PRZYGOTOWANIE DO WYJŚCIA W GÓRY.

Jak czytać prognozy pogodowe.

Jak zaplanować trasę.

Jaki sprzęt przygotować.

Co jest niebezpiecznego w górach.

Jak działa Aplikacja RATUNEK.

12:45 – 14:45 UDZIELANIE I POMOCY oraz PRACA RATOWNIKA GOPR

Jak prawidłowo przeprowadzić badanie urazowe w terenie,

Jak samodzielnie należy wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową,

Czym jest i jak użyć AED,

Jak wezwać pomoc w górach.

*warsztaty prowadzone w oparciu o multimedialne fantomy z aplikacją prezentującą efektywność prowadzonego ćwiczenia.

PONADTO:

Jak wygląda nabór, proces szkoleniowy, oraz praca ratownika GOPR (prelekcja poparta materiałem filmowym)

15:25 – 17:00 LAWINY

Jakie są czynniki powstawania lawin,

Jakie są rodzaje testów pokrywy śnieżnej,

Jak działają i jakie sią zasady użytkowania detektorów lawinowych,

Co to jest autoratownictwo partnerskie,

Jakie są zasady planowania i poruszania się w terenie zagrożonym,

Jaki jest sprzęt i systemy wykorzystywane w profilaktyce lawinowej,

Jak ocenić zagrożenie lawinowe.

Jakie są zasady pokonywania miejsc zagrożonych.

Podczas Festiwalu Podróżników zaplanowaliśmy również 2 godzinne warsztaty fotograficzne z Iwoną El Tanbouli Jabłońską – dyrektor artystyczną National Geographic Polska. Iwona to współzałożycielka studia F11 Pracownia, gdzie prowadzi autorskie projekty fotograficzne. Fotografią zajmuje się od ponad piętnastu lat. Podczas Festiwalu poprowadzi warsztaty fotograficzne: PORTRET MOJEGO ŚWIATA.

PORTRET MOJEGO ŚWIATA

Fotografia jako sztuka obserwacji i umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. Podróż, to nie tylko dalekie wyjazdy i poznawanie nieznanego. Podróżą może być spacer po parku, przejażdżka po rodzinnym mieście czy przejście z kuchni do salonu w naszym mieszkaniu. Idąc za słowami Marcela Prousta “prawdziwa podróż nie polega wcale na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu na takowe”, postaram się przedstawić Wam postawę fotografa jako rozumnego wędrowca.

Wszystkich uczestników, po spotkaniu, zachęcamy do stworzenia PORTRETU SWOJEGO ŚWIATA. Najciekawsze realizacje zostaną opublikowane w autorskiej galerii na stronie national-geographic.pl Zapraszamy

Prezenterki – grupa taneczna Magia do Samba: Agnieszka Koś, Katarzyna Koś, Eva Vieira.

 

W maju Eva, Agnieszka i Katarzyna otrzymały zaproszenie do wystąpienia w prestiżowych rolach muz (solistek) szkoły samby z 80-cio letnią tradycją w przyszłorocznym karnawale. Do Rio zaprosiły również swoje kursantki i wszystkich chętnych do przeżycia tej niezapomnianej przygody. To pierwszy tego typu projekt na tak dużą skalę w Polsce.

 

Tancerki opowiedzą o Brazylii, karnawale i zdradzą jak w nim wystąpić. Po prezentacji Evy, Agnieszka i Katarzyna zaprezentują sambę brazylijską w oryginalnych strojach prosto z Rio de Janeiro, oraz w formie animacji, zachęcą widownię do nauki kilku podstawowych kroków.

 

W swoich wystąpieniach na temat kulis karnawału Eva opisuje jego wszystkie aspekty, nie unikając ciemnej strony, np. zaangażowania grup przestępczych w kontrolę nad szkołami samby, trudnej sytuacji politycznej (obecne władze reprezentujące Kościół Ewangeliczny utrudniają kultywowanie tradycji karnawałowej), kryzysu ekonomicznego, korupcji itd., jednocześnie zachowując lekką, interesującą formę narracji. To unikalna okazja, żeby poznać fakty, o których nie mówi się na co dzień w mediach.

Aneta Cruz-Kąciak: opowiadaczka historii, autorka i tłumaczka książek dla dzieci, współtwórczyni wydawnictwa Trzy Pomarańcze. Współpracuje m.in. z Teatrem Polskim w Poznaniu, gdzie opowiada historie podczas widowisk narracyjnych i warsztatów. Laureatka prestiżowej nagrody dla opowiadaczy historii Teotlatolli, przyznawanej przez organizatorów Festiwalu Sztuki Opowiadania Palabras Al Viento w Celaya (Meksyk). Od niepamiętnych czasów bez pamięci zakochana w Meksyku.

Opowieści Trzech Pomarańczy

Warsztaty twórcze dla dzieci

To będzie wyjątkowa podróż: dotrzemy na sam początek istnienia świata, odkryjemy najbardziej ukryte miejsca, spotkamy niezwykłe istoty. Przekonamy się, czym jest odwaga, mądrość i dobroć. Nie zabraknie też marzeń i magii. A kto wie, może nawet dowiemy się, kto jest największy na świecie!

Zapraszamy na warsztaty, podczas których opowiadane na żywo historie z różnych kultur Meksyku będą inspiracją do oryginalnych, wspólnych działań twórczych.

Warsztaty: Jak ruszyć na Krańce Świata - Mateusz Waligóra

Podróżowanie rowerem jest jak książka. Kolorowe okładki, owszem, mogą być ciekawe, ale naprawdę liczy się to, co pomiędzy” – uważa Mateusz Waligóra - jeden z najbardziej doświadczonych podróżników rowerowych w Polsce.

Brzmi efektownie, a co oznacza w praktyce? W skrócie: czasem lepiej zajrzeć do zapadłych dziur na trasie z Limy do Cuzco, niż skupiać się na zdjęciach z przewodników.

Podczas warsztatów podróżnik, który samotnie przejechał rowerem legendarny Canning Stock Route w Australii Zachodniej, zdradzi kilka „patentów” związanych z organizacją rowerowych wypraw w najdalsze zakątki świata. Doradzi, odradzi, a może nawet zainspiruje?

STREFY ANIMACJI NA FESTIWALU PODRÓŻNIKÓW

 

Oprócz inspirujących wystąpień, warsztatów i filmów zapraszamy do specjalnych stref animacji, które charakteryzują wspaniały region Dolnego Śląska:

 

PIERNIKARNIA ŚLĄSKA to „żywe muzeum” tradycji regionu oraz manufaktura historycznych pierników, gdzie można poznać tajniki tego współcześnie zapomnianego rzemiosła. Jednocześnie to najsłodsza atrakcja turystyczna województwa dolnośląskiego.

Co przygotują dla nas?

Piekarnia Śląska po prezentacji sztuki robienia pierników da szansę innym na spróbowanie swoich sił. Chętni będą mogli zrobić własne pierniki, następnie wypiec swoje dzieło i  zabrać je ze sobą.

ZAKŁADY CERAMICZNE BOLESŁAWIEC są jednym z największych producentów ceramiki stołowej, a także garnków ceramicznych ręcznie formowanych i ręcznie zdobionych unikalną techniką stempelkową.

Co przygotują dla nas?

Podczas Festiwalu, wszyscy chętni będą mogli sprawdzić swoje siły przy zdobieniu ceramiki, a dokładniej mówiąc malowaniu przygotowanych do wypału biskwitów ceramicznych. Tak samo jak wykonują to setki zdobników pracujących w zakładach ceramicznych w Bolesławcu.

CENTRUM NAUKI I SZTUKI STARA KOPALNIA obecnie to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, będąca punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), jednym z siedmiu tego typu miejsc w Polsce i jedynym na Dolnym Śląsku.  

Co przygotują dla nas?

Na Festiwal Podróżników Stara Kopalnia zaprezentuje dwa rodzaje warsztatów. Po pierwsze uczestnicy będą mieli okazję tworzyć węglową biżuterię, a więc produkty unikatowe, które na co dzień powstają w Centrum Ceramiki Unikatowej. A drugi blok zajęć to zdobienie porcelanowych talerzy podczas którego ochotnicy będą mieli możliwość własnoręcznie zaprojektować i wykonać zdobienie porcelanowych talerzy farbami do malowania porcelany na zimno. Po wizycie na stoisku Starej Kopalni odwiedzający będą mogli zabrać ze sobą dwie własnoręcznie wykonane pamiątki.

HUTA SZKŁA KRYSZTAŁOWEGO JULIA Już od 1866 w hucie szkła Julia w Piechowicach tworzą piękne szkła kryształowe, które zyskują uznanie na całym świecie. Wytwarzają produkty, które są eksportowane na najbardziej wymagające rynki w 30 krajach. Huta Julia jest także dostępna dla turystów. Każdy kto przyjeżdża w Karkonosze, może przyjrzeć się z bliska technologii powstawania, ręcznemu dmuchaniu i zdobieniu szkła.

Co przygotują dla  nas?

Każdy kogo interesuje działalność Huty będzie miał okazję podczas Festiwalu na sprawdzenie lub odkrycie swoich talentów manualnych i artystycznych. Pod okiem profesjonalistów w ramach warsztatów będziemy mieć możliwość malowania oraz grawerowania na szkle.

TURYSTYCZNA TRZYNASTKA to grupa zaprzyjaźnionych, dolnośląskich atrakcji turystycznych z terenu Kotliny Kłodzkiej, Ziemi Wałbrzyskiej i Gór Sowich. Powstała z myślą o wzajemnym wsparciu, promocji i współpracy. Należą do niej: Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju, Spływy pontonowe Przełomem Bardzkim, Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju, Sztolnie Walimskie, Tajemnicze Miasto Osówka w Głuszycy, Twierdza Kłodzka, Twierdza Srebrna Góra, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, Zamek Książ.

Co dla nas przygotują?

Dla każdego kto chciałby dowiedzieć się więcej o wymienionych atrakcjach Turystycznej Trzynastki zapraszamy do punktu informacji turystycznej, który będzie z nami podczas Festiwalu. 

DIETA DLA PACJENTA – Aktualnym dla prawie wszystkich tematem jest dbanie o zdrowie, uprawianie sportu oraz zdrowa dieta. Czy daje to jednak jakieś efekty? Jedna z zaplanowanych atrakcji pozwoli to sprawdzić. Przygotowane zostaną m.in. punkt analizy składu ciała, punkt badania krwi i konsultacje dietetyczne oraz lekarskie.

Partnerzy: