Program festiwalu Zielona Góra/Święto Województwa Lubuskiego

Redakcja National Geographic zaprasza na drugą edycję fascynującego projektu podróżniczego. Już 24 czerwca odbędzie się Festiwal Podróżników skupiający najciekawszych globtrotterów, sportowców, odkrywców, blogerów, fotografów i autorów książek. Na jeden dzień Zielona Góra wypełni się pasjonatami podróży i miłośnikami ciekawych opowieści.

Spotkania z podróżnikami odbędą się podczas Święta Województwa Lubuskiego w namiocie na starym rynku niedaleko ratusza, natomiast projekcje filmowe w Teatrze Lubuskim. WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST WOLNY.

Podczas kilkunastu godzin uczestnicy wydarzenia będą mogli usłyszeć i obejrzeć historie z najdalszych zakamarków świata i wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeżyć je jeszcze raz. 

Festiwal odwiedzą m.in.  :

 

  • Nela Mała Reporterka – autorka książek dla najmłodszych w których opowiada o swoich przygodach i podróżach, a także o świecie zwierząt.
  • Jakub Rybicki i Paweł Wicher – podróżnicy, przyjaciele, którzy razem wybrali się w podróż rowerami na Grenlandię „Greenland Ice Trip”
  • Busem przez Świat – Karol, Ola i kolorowy busik, którym zwiedzili już ok 50 państw na 5 kontynentach, autorzy bloga i książek o podróżach.
  • Mateusz Waligóra – dziennikarz National Geographic, który razem z fotografem Michałem Dzikowskim dokumentują nieodwracalne zmiany kultury, tradycji i miejsc w projekcie BEFORE ITS GONE
  • Krzysztof Starnawski – polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, taternik. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem. Ekspedycje nurkowe

Znalezione obrazy dla zapytania lubuskie logotyp

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprócz spotkań z gośćmi odbędą się również projekcje 4 filmów dokumentalnych w ramach National Geographic Channel. Podczas festiwalu zobaczymy „Human” najnowszy film Yanna Arthusa-Bertranda, to dokument  o tym, co tak naprawdę łączy wszystkich ludzi, ukazuje ich dobre i ciemne strony osobowości. Zbiór historii i obrazów naszego świata pozwala dotrzeć do sedna tego, co to znaczy być człowiekiem. „Był sobie Las” oparty został na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, który 25 lat szukał reżysera, któremu udałoby się nakręcić  film dokumentalny według jego pomysłu. Wybrany został Luc Jacquet i razem stworzyli filmową lekcję przyrody ukazując nieznane piękno natury. Jak kolejny wyświetlony zostanie dokument „Before the flood", którego producentami są Leonardo DiCaprio, Fisher Stevens, Brett Ratner i James Packer, a producentem wykonawczym Martin Scorsese, inicjujący szeroką debatę na temat zmian klimatycznych na świecie. Na zakończenie filmowego dnia festiwalu zobaczymy film pt. „Happy Olo”. Jest to dokumentalny film podróży, opowiadający historię Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat udowodnił wszystkim, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń i samotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Reż. Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk.

11:00 HUMAN

12:30 BYŁ SOBIE LAS

14:00 BEFORE THE FLOOD

15:30 HAPPY OLO

 

10:00 OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU PODRÓŻNIKÓW W ZIELONEJ GÓRZE

10:30 - 11:30 NELA MAŁA REPORTERKA 

Festiwal rozpocznie się od wystąpienia jego najmłodszej uczestniczki Neli Małej Reporterki, która swoimi reportażami podbiła serca rówieśników. W swoją pierwsza podróż wyruszyła gdy miała 5 lat i od tego czasu niezmiennie inspiruje, opisując kraje oraz zwierzęta. Jest autorką książek „10 niesamowitych przygód Neli” oraz „Nela na 3 kontynentach”. Zadebiutowała na antenie Programu 1 Telewizji Polskiej oraz TVP ABC w 2014r. Jest inspiracją dla dzieci, a także dla rodziców.

12:30 - 13:30 JAKUB RYBICKI, PAWEŁ WICHER: GREENLAND ICE TRIP 

Jakub Rybicki i Paweł Wicher opowiedzą o mrożących krew w żyłach wyprawach rowerowych w najzimniejsze zakątki planety. Czy jazda rowerem po zamarzniętym najgłębszym jeziorze świata to na pewno dobry pomysł? Czy może lepiej jeździ się po zamarzniętym oceanie? Czy wielkość (kół) ma znaczenie? Podróżnicy opowiedzą o swojej ostatniej wycieczce rowerowej, podczas której jako pierwsi Polacy porwali się na zimowy przejazd rowerami przez góry, jeziora i fiordy Grenlandii. Pokaz sponsorują kolory: czarny (jak “czarno to widzę”), biały (jak “nic nie widzę”) i inny niż wszystko (jak “czegoś takiego jeszcze nie wiedziałem”). W programie również tradycyjne ból, pot i łzy, przepiękne widoki i dobrzy ludzie. Wszystko okraszone porządną dawką znakomitej fotografii i filmu. www.jakubrybicki.pl

14:00 - 15:00 BUSEM PRZEZ ŚWIAT: AUSTRALIA ZA 8$ - TANIE PODRÓŻOWANIE W PRAKTYCE

Na spotkaniu opowiemy o naszym ukochanym kontynencie - Australii i o naszej najnowszej książce "Busem Przez Świat. Australia za 8 dolarów". Będzie to opowieść o naszej 4-miesięcznej podróży starym busem na polskich tablicach po Australii oraz praktyczna prezentacja o tym jak zorganizować własną podróż do Australii i jak tanio podróżować po tym kraju. ---- O nas: Nazywamy się Karol i Ola i jesteśmy blogerami podróżniczymi. Podróżujemy po świecie naszym starym kolorowym busikiem i zawsze staramy się robić to jak najtaniej. Prawie nigdy nie podróżujemy sami - nasz bus jest 9-osobowy więc zabieramy ze sobą przyjaciół, czytelników naszego bloga i przypadkowo poznanych ludzi - dzięki temu jest taniej i weselej. W sumie podróżowało z nami już ponad 100 osób. W 7 lat odwiedziliśmy ponad 50 państw na 5 kontynentach i przejechaliśmy ponad 200 tysięcy kilometrów. Nasz blog otrzymał nagrodę najlepszego Bloga Roku w kategorii Podróże od samej Martyny Wojciechowskiej a rok później nasz kanał na youtube został nagrodzony tytułem Twórca Wideo Roku w kategorii Poradnikowe.

15:30- 16:30 MATEUSZ WALIGÓRA: BEFORE ITS GONE - PERU

W styczniu 2017 roku dziennikarz National Geographic Polska Mateusz Waligóra wraz z fotografem Michałem Dzikowskim rozpoczęli nowy reporterski projekt. Dokumentują kultury, tradycje i miejsca, które właśnie teraz - dzisiaj ulegają nieodwracalnym zmianom. W ramach wyprawy Chadar Aztorin Expedition przemierzali zamarzniętą himalajską rzekę Zanskar, która zimą stanowi jedyne połączenie między północnoindyjskimi regionami Ladakh i Zanskar. Chadar - bo tak nazywa się wyjątkowy, praktykowany od wieków rytuał marszu lodowym szlakiem - niedługo zniknie. Dlaczego? Odpowiedź w trakcie prelekcji z tej wyprawy przygotowanej specjalnie na festiwal podróżników National Geographic.

17:00 - 18:00 KRZYSZTOF STARNAWSKI: WYPRAWY NURKOWE

Na festiwalu zagości także laureat tegorocznej nagrody „Człowiek roku” magazynu National Geographic Traveler Krzysztof Starnawski, który m.in. zanurkował na głębokość 265 metrów w jaskini Hranicka Propast jednocześnie ustanawiając nowy rekord Polski, ustanowił rekord świata w nurkowaniu w obiegu zamkniętym(Egipt, 283 m). Jest też speleologiem i ratownikiem TOPR, który zwiedził prawie cały świat. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem. 

18:30 - 19:30 DAWID ANDRES, HUBERT KISIŃSKI: ROWERAMI PRZEZ AMAZONKĘ 

Fotograficzna opowieść o podróży po Amazonce, którą odbyli bracia Dawid Andres i Hubert Kisiński ... na rowerach. A dokładniej, na rowerach amazońskich, jedynych w swoim rodzaju konstrukcjach jeżdżąco-pływających.

Historia zaczęła się w położonej na Pacyfikiem Camanie w Peru. Zaraz potem bracia wjechali w wysokie Andy. Nad ukrytym na ponad pięciu tysiącach metrów nad poziomem morza jeziorkiem Ticlla Cocha, będącym stałym źródłem Amazonki zaczęli swoją przygodę z największą rzeką świata. Jadąc, pchając, dźwigając rowery na plecach i płynąc nimi przemierzyli wszerz kontynent południowoamerykański. Przez góry i dżunglę, wiry i wielkie fale, spotykając gangsterów, piratów, ale głównie przyjaciół, zmierzyli się z potęgą Amazonki - czasem spokojnej, czasem rozszalałej od wiatrów i sztormów. Na koniec dotarli do jej ujścia w Atlantyku w brazylijskiej Alegrii, gdzie historia jak w hollywódzkim filmie kończy się napisem THE END (wykaligrafowanym na plecach bohaterów). 

 

Partnerzy: