Podróż roku

„Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych”

pieszy samotny trawers Islandii
.01
Podróż roku

Łukasz Supergan

pieszy samotny trawers Islandii

Piesze samotne wyprawy to dla Łukasza Supergana nic nowego. Ma na koncie m.in. przejście Pirenejów, Łańcucha Karpat czy gór Zagros w Iranie. Islandia była jednak wyzwaniem szczególnym. Przeszedł ją ze wschodu na zachód – w poprzek wielkich rzek lodowcowych przecinających wyspę. Dodatkowym wyzwaniem była też pustka wnętrza Islandii, która na wielu wędrowców działa przytłaczająco. Łukasz Supergan potrzebował 28 dni na przejście 935 km.

lukaszsupergan.com

2.99%
Dmuchanym kajakiem przez Polskę
.02
Podróż roku

Zdzich Rabenda i Monika Stefanek

Dmuchanym kajakiem przez Polskę

Przepłynęli Polskę od Bugu po Bałtyk w dmuchanym kajaku. Podróżnik z Tychów, prowadzący bloga Takie Tam z Tripa, po wyprawie rowerowej dookoła Polski znalazł nowy sposób na pokazanie naszego kraju. Razem z Moniką pokonali 1200 km od wschodniej do zachodniej granicy Polski największymi polskimi rzekami: Bugiem, Narwią, Wisłą, Brdą, Kanałem Bydgoskim, Notecią, Wartą i Odrą.

facebook.com/takietamztripa

25.72%
Przejście pacific Crest Trail
.03
Podróż roku

Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński

Przejście pacific Crest Trail

Nikt nie wierzył, że naprawdę to zrobią. Do chwili, gdy wzięli bezpłatne urlopy, spakowali plecaki i polecieli do USA. Tam 9 maja 2016 r. ruszyli na Pacific Crest Trail – długodystansowy szlak pieszy długości 4265 km, który biegnie od granicy z Meksykiem aż do Kanady. Na trasie są: góry, pustynia, lasy. Chwilami było ciężko i wtedy sami wątpili, że przejdą całość w zamierzonym czasie. A jednak to zrobili: – po 163 dniach marszu zameldowali się na końcu szlaku.

pct.one.pl

10.18%
Greenland Ice trip
.04
Podróż roku

Jakub Rybicki i Paweł Wicher

Greenland Ice trip

To mrożąca krew w żyłach wyprawa rowerowa przez Grenlandię. Jakub Rybicki i Paweł Wicher jako pierwsi Polacy pedałowali zimą przez góry, jeziora i fiordy największej wyspy świata, walcząc ze śniegiem, wiatrem, mrozem i globalnym ociepleniem. Podróżnicy pokonali około pół tysiąca kilometrów, większość w kompletnie dzikim terenie. To kolejna, po pokonaniu zamarzniętego Bajkału, ekstremalna zimowa podróż rowerowa Kuby i Pawła.

jakubrybicki.pl

28.41%
Hulajnogą i autostopem z Podlasia do Chin
.05
Podróż roku

Tomasz Jakimiuk

Hulajnogą i autostopem z Podlasia do Chin

Po jachtostopowej przeprawie przez Ocean Atlantycki do Meksyku Tomek nie spoczął na laurach. Jako pierwszy człowiek na świecie wybrał niebanalne połączenie hulajnogi i autostopu, by przemierzyć trasę z Podlasia aż do Chin. Przebył 18 153 km, jadąc i odkrywając Ukrainę, Rosję, Mongolię, aż po Wyżynę Tybetańską. W swojej podróży szukał autentyczności i ludzi, co sprzyjało niesamowitym przygodom.

jaktodaleko.pl

32.70%

Podróżnik online

„Za atrakcyjne przeniesienie podróży do świata wirtualnego i twórcze wykorzystanie mediów społecznościowych”

banita travel
.01
Podróżnik online

Anita Demianowicz

banita travel

Anita Demianowicz to już instytucja. Podróżuje, pisze, fotografuje. Prowadzi grupy trampingowe i organizuje festiwal TRAMPki – spotkania podróżujących kobiet. Niedawno wydała debiutancką książkę Końca świata nie było. Na jej blogu poza relacjami z podróży, m.in. z głośnej wyprawy rowerowej dookoła Polski (ponad 3,5 tys. km), także wywiady, portrety, porady. Naprawdę warto tam zaglądać.

banita.travel.pl

11.90%
Adamant Wanderer
.02
Podróżnik online

Ula Fiedorowicz

Adamant Wanderer

Ciekawy blog o podróżach i kuchniach świata. Jego autorka, Ula Fiedorowicz, mieszkała już w Warszawie, Londynie, San Francisco, Nowym Jorku, Puerto Escondido w Meksyku czy Birmingham; teraz żyje w austriackim Grazu. Nie lubi siedzieć w miejscu, a o swoich wyprawach pisze z urokliwą szczerością i swobodą. Sporo tu bardzo konkretnych patentów na niedrogie podróżowanie.

adamantwanderer.com

2.67%
Kołem się toczy
.03
Podróżnik online

Karol Werner

Kołem się toczy

Relacje z wyjazdów do 35 krajów, poradnik taniego podróżowania, porady praktyczne, testy sprzętu. Podcast, fotografie, filmy. Wyprawy rowerowe, z plecakiem, weekendowe... Twórca bloga Kołem się Toczy, Karol Werner, przyznaje, że od niedawna jest już blogerem „na pełen etat”. Rzucił pracę i utrzymuje się z pisania o podróżowaniu. Warto docenić kreatywność, rozmach i zaangażowanie, z jakim działa.

kolemsietoczy.pl

59.80%
ruszaj w drogę
.04
Podróżnik online

Kasia i Maciej Marczewscy

ruszaj w drogę

Prawniczka Kasia i inżynier Maciej piszą o podróżowaniu po ojczystym kraju. Zwiedzamy Polskę, bo niezmiennie nas zadziwia, bawi, zaskakuje i pozwala wypocząć. Rozmawiamy ze spotkanymi w drodze ludźmi, słuchamy ich i pytamy o pasje, bo dzięki nim poznajemy niesamowite historie. A że potrafią te historie później fajnie zaprezentować, warto znać Ruszaj w drogę i zaglądać tam, np. planując urlop. Bardzo potrzebny blog.

ruszajwdroge.pl

1.96%
wojażer
.05
Podróżnik online

Marcin Wesołowski

wojażer

Przez ostatnie 8 lat Marcin Wesołowski odbył – jak sam wyliczył – prawie 70 podróży zagranicznych, odwiedził 40 krajów na 4 kontynentach. Do wielu z nich wracał regularnie (Chiny, Ukraina, Włochy, Hiszpania, USA). Zapisem tych wyjazdów są artykuły na blogu Wojażer. Podzielone na kilka sekcji: przewodniki, reportaże, felietony czy porady praktyczne. A także Mój Kraków – z ciekawymi wpisami o rodzinnym mieście. Profesjonalna robota.

wesolowski.co

23.67%

wyczyn roku

„Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych”

Samotny rejs przez Atlantyk
.01
Wyczyn roku

Aleksander Hanusz

Samotny rejs przez Atlantyk

Atlantyk pokonano już m.in. na kajaku i pontonie. Ale solowa wyprawa na samodzielnie zbudowanym mieczowym jachcie z odkrytym pokładem? Tego wcześniej nie było w historii polskiego żeglarstwa. Aleksander Hanusz wypłynął na „King of Bongo” (długość 6,53 m) i po 19 dniach i 8 godz. rejsu, 2 marca 2016 r., dotarł do brzegów Martyniki. Na jachcie mieczowym, który bardziej nadaje się na jeziora niż ocean, pływał wcześniej po Bałtyku i Morzu Norweskim.


dinghyadventures.pl

Spływ rowerami po Amazonce
.02
Wyczyn roku

Hubert Kisiński i Dawid Andres

Spływ rowerami po Amazonce

Rama rowerowa osadzona na dwóch długich pływakach, do tego napęd połączony łańcuchem z korbą. Całość przypomina katamaran. Hubert i Dawid udowodnili, że można na takiej konstrukcji spłynąć Amazonką od źródeł do ujścia. Bracia rozpoczęli wyprawę od kąpieli w andyjskim jeziorze Ticlla Cocha uważanym za źródłowe królowej rzek. W jej ujściu zameldowali się prawie pół roku później, 4 marca 2016 r.


bikingtheamazonriver.com

Nowa droga na północnej ścianie Eigeru
.03
Wyczyn roku

Marcin Tomaszewski i Tom Ballard

Nowa droga na północnej ścianie Eigeru

Wytyczona droga otrzymała nazwę „Titanic”. To linia długości 1800 m biegnąca lewą stroną legendarnej północnej ściany Eigeru. Na jej pokonanie wspinacze – Marcin „Yeti” Tomaszewski i Brytyjczyk Tom Ballard – potrzebowali siedmiu dni. Na szczycie stanęli 6 grudnia 2016 r. – To było moje czwarte podejście do wytyczania drogi na Eigerze. Jestem z nim kwita – podsumował Tomaszewski.

marcintomaszewski.com

Kanin 2016
.04
Wyczyn roku

Zespół speleologów z STJ KW Kraków pod kierownictwem Pawła Ramatowskiego

Kanin 2016

W słoweńskim masywie Kanin Polacy działają od kilkunastu lat. Obiektem ich zainteresowania jest m.in. system Mala Boka--BC4 – drugi pod względem głębokości trawers jaskiniowy świata. Podczas zeszłorocznej wyprawy zorganizowanej przez Sekcję Taternictwa jaskiniowego KW Kraków udało się odkryć 1034 m nowych ciągów, co było sensacją w środowisku słoweńskich grotołazów. W tym roku Polacy planują prowadzić dalszą eksplorację.

pza.org.pl

Rekordowa Śnieżna Pantera
.05
Wyczyn roku

Andrzej Bargiel

Rekordowa Śnieżna Pantera

Żeby otrzymać odznakę Śnieżnej Pantery, trzeba zdobyć szczyty pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR leżących w pasmach Pamiru i Tienszanu. Andrzej Bargiel dokonał tego w rekordowym czasie 30 dni! Pobił tym samym rekord z 1999 r. należący do Denisa Urubki i Andrieja Mołotowa, którzy potrzebowali na to 42 dni. Na ostatni i uważany za najtrudniejszy szczyt z tej piątki – Pik Pobiedy – Bargiel wszedł 14 sierpnia 2016 r.

andrzejbargiel.com

Społeczna inicjatywa roku

„Dla osób lub instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa”

Czyste Tatry
.01
Społeczna inicjatywa roku

Stowarzyszenie Czysta Polska

Czyste Tatry

Do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze, którzy wyposażeni w worki na śmieci i mapy wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. I tak od pięciu lat. Podstawowym celem Czystych Tatr jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru w większości położonego na terenie parku narodowego. Przecina go ok. 245 km szlaków turystycznych, którymi maszeruje ok. 3 mln turystów rocznie. Niestety wielu z nich pozostawia po sobie śmieci.

czystetatry.pl

Leczymy z misją
.02
Społeczna inicjatywa roku

Fundacja Harambee Polska

Leczymy z misją

To inicjatywa grupy studentów Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pomagają szpitalom misyjnym w Afryce poprzez wolontariat i wysyłkę sprzętu medycznego. Wolontariusze przez ponad dwa miesiące pracowali w szpitalach Muthale, Mutomo oraz w sierocińcu Nyumbani, gdzie odbierali porody, wykonywali zabiegi operacyjne, asystowali chorym w cierpieniu, uczestniczyli w spotkaniach grup wsparcia osób chorych na HIV.


facebook.com/leczymyzmisją

Królewski flis na Wiśle
.03
Społeczna inicjatywa roku

Jarosław Kałuża

Królewski flis na Wiśle

Flis Królewski to coroczny spływ drewnianymi galarami wiślanymi na pamiątkę wolnej ryzy – czyli spławu ludzi i towarów po Wiśle w XVI–XVIII w. Jego szyprem i organizatorem jest Jarosław Kałuża z Krakowa. To miłośnik Wisły i flisak regularnie pływający nią na historycznych jednostkach takich jak szkuty i tratwy. – Wisła dała nam złoty wiek i warto o tym pamiętać – mówi Jarosław Kałuża. W tym roku odbędzie się 12 flisów.

flis.info

Małe wielkie historie
.04
Społeczna inicjatywa roku

Muzeum Historii Polski

Małe wielkie historie

Aż 4,5 tys. pamiątek związanych z polską drogą do niepodległości, zarówno w 1918 jak i 1989 r., zebrało od darczyńców z całego świata Muzeum Historii Polski w ramach akcji „Małe wielkie historie”. Wejdą one w skład stałej wystawy muzeum, która powstanie w jego nowej siedzibie. Wśród darów są m.in. dokumenty (świadectwa szkolne, indeksy, akty ślubu czy chrztu), zdjęcia, przedmioty codziennego użytku, mundury czy kufry podróżne.

muzhp.pl

Kuchnia konfliktu
.05
Społeczna inicjatywa roku

Jarmiła Rybicka i Paulina Milewska z Fundacji Konflikt

Kuchnia konfliktu

Czy poprzez jedzenie można opowiedzieć historie osób uciekających przed wojną? Odpowiedzią na to pytanie jest inicjatywa Kuchnia Konfliktu. Latem w Warszawie powstała restauracja serwująca potrawy z regionów świata objętych m.in. działaniami wojennymi. Dzięki temu mieszkańcy Warszawy poznawali nie tylko potrawy i kulturę państw, ale i mieli kontakt z uchodźcami.

facebook.com/kuchniakonfliktu

Naukowe osiągnięcie roku

„Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury”

Najstarszy latający gad
.01
Naukowe osiągnięcie roku

Prof. Jerzy Dzik i dr hab. Tomasz Sulej

Najstarszy latający gad

Nazywa się Ozimek volans. Ma około 230 mln lat. I potrafi latać. Znaleziono go we wsi Krasiejów. To było największe latające zwierzę triasu, czyli pierwszego okresu ery dinozaurów. Choć miało skrzydła i długą szyję, to nie było bliskim kuzynem ani pterozaurów, ani tanystrofów. Zdaniem naukowców należało do rzadko spotykanej grupy gadów latających. Do tej pory znany był tylko jeden jej przedstawiciel: szarowipteryks.

zmarszczki czasoprzestrzeni
.02
Naukowe osiągnięcie roku

Prof. Andrzej Królak z Polskiej Akademii Nauk wraz z polskim i międzynarodowym zespołem naukowców

zmarszczki czasoprzestrzeni

Po raz pierwszy zauważono fale grawitacyjne. Dwa detektory – jeden w Luizjanie, drugi w Waszyngtonie – równocześnie zarejestrowały sygnał fal grawitacyjnych, który pochodził ze zderzających się układów dwóch czarnych dziur. To potężne zderzenie miało miejsce ponad 1 mld lat temu, ale fala grawitacyjna dotarła do Ziemi dopiero w zeszłym roku.

Najstarsze organizmy eukariotyczne
.03
Naukowe osiągnięcie roku

Prof. Józef Kazimierczak i dr hab. Barbara Kremer z Instytutu Paleobiologii PAN

Najstarsze organizmy eukariotyczne

Organizmy eukariotyczne to takie, które posiadają jądra komórkowe. Zespół paleobiologów z PAN udowodnił, że są one starsze o blisko miliard lat, niż sądzono do tej pory. Odkryto, że organizmy takie pojawiły się już około 2,8 mld lat temu (a nie jak sądzono, ok. 1,8 mld lat). Szczątki tych mikroglonów znaleziono w RPA.

Badania nad mRNA
.04
Naukowe osiągnięcie roku

Prof. Edward Darżynkiewicz i prof. Jacek Jemielity z FUW z zespołem

Badania nad mRNA

Modyfikacje kwasu rybonukleinowego mRNA, które udały się polskim naukowcom z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zwiększyły jego trwałość i produktywność. Dzięki temu możliwe stanie się wykorzystanie mRNA w przeciwnowotworowych szczepionkach lub terapiach genowych, które będą skuteczniejsze niż obecnie testowane.

Unikalny kopiec mrówek
.05
Naukowe osiągnięcie roku

Prof. Wojciech Czechowski, z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z zespołem

Unikalny kopiec mrówek

Ten kopiec miliona mrówek odkryto w bunkrze byłego radzieckiego Obiektu Specjalnego 3003 Templewo w powiecie międzyrzeckim. Mrówki ćmawe żyją tam w izolacji, ciemności i zimnie. Nie rozmnażają się, nie mają czym się wyżywić. Egzystują na granicy śmierci. Obok kopca znaleziono też cmentarzysko mrówek, w którym szacuje się, że leży ponad 2 mln osobników. A więc ten przedziwny kopiec działa od wielu lat.

Podróżnicza książka roku

„Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe”

Kukuczka Wyd. Agora
.01
Podróżnicza książka roku

Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

Kukuczka Wyd. Agora

Znakomita biografia najważniejszego z polskich himalaistów. Człowieka, który nieustannie przesuwał własną granicę ryzyka, przez co przez lata żył z oddechem śmierci na plecach. Najpierw w górach musiał pożegnać wiele bliskich osób, wreszcie sam odpadł od ściany – Lhotse. Kortko i Pietraszewski na podstawie zapisków z pamiętników Kukuczki, rozmów z jego żoną i książek stworzyli portret niezwykły, fascynujący.

Mongolia. W poszukiwaniu szamanów Wyd. Burda Książki
.02
Podróżnicza książka roku

Elżbieta Sęczykowska

Mongolia. W poszukiwaniu szamanów Wyd. Burda Książki

O Mongolii można mówić jako o kraju (...) niezwykłej przyrody i jej zjawisk, ale trzeba pamiętać, że to także miejsce o wielowiekowej, wyjątkowo bogatej historii i tradycji, której źródła tkwią głęboko w autentycznej nomadzkiej kulturze stepu – można przeczytać we wstępie do książki. Elżbiecie Sęczykowskiej udało się zajmująco opowiedzieć o tym kraju zarówno z jednej, jak i drugiej strony.

Ganbare! warsztaty umierania Wyd. Agora
.03
Podróżnicza książka roku

Katarzyna Boni

Ganbare! warsztaty umierania Wyd. Agora

Poruszająca reporterska opowieść o Japonii po trzęsieniu ziemi i tsunami z 2011 r. Katarzyna Boni rozmawia z tymi, którzy przeżyli katastrofę i próbują na nowo układać sobie życie. Uczą się, jak sadzić ryż czy marchew na skażonej przez radioaktywny wybuch ziemi. Ale też jak odpowiednio przygotować się na śmierć – podczas warsztatów umierania. Mocna i ważna lektura.

Hen. Na północy Norwegii Wyd. Czarne
.04
Podróżnicza książka roku

Ilona Wiśniewska

Hen. Na północy Norwegii Wyd. Czarne

Finnmark, o którym jest ta książka, to kraniec. Kraniec Norwegii, Europy, świata. Miejsce zapomniane przez Boga i historię. Mieszkający tu ludzie, m.in. Saamowie, przez lata traktowani byli przez Norwegów z południa jak obywatele drugiej kategorii. Ilona Wiśniewska z czułością wsłuchuje się w ich relacje, ale też szmery i ciszę dalekiej północy. Po czym misternie tka własną opowieść, absolutnie zachwycającą.

Szkielet białego słonia Wyd. Czarne
.05
Podróżnicza książka roku

Iza Klementowska

Szkielet białego słonia Wyd. Czarne

Skomplikowana historia i trudna teraźniejszość Mozambiku w reporterskiej relacji autorki znanej już m.in. z książki Samotność Portugalczyka. Portugalczycy – niegdyś koloniści – to także niektórzy z bohaterów Szkieletu… Ich relacje z Mozambijczykami wciąż wpływają na duchowy klimat afrykańskiego kraju. Iza Klementowska pisze o tym z ogromnym taktem i delikatnością. Mało kto już tak pisze.

Ranking nominowanych w kategorii Podróż roku

01 Hulajnogą i autostopem z Podlasia do Chin

Hulajnogą i autostopem z Podlasia do Chin

Tomasz Jakimiuk
32.70%
02 Greenland Ice trip

Greenland Ice trip

Jakub Rybicki i Paweł Wicher
28.41%
03 Dmuchanym kajakiem przez Polskę

Dmuchanym kajakiem przez Polskę

Zdzich Rabenda i Monika Stefanek
25.72%
04 Przejście pacific Crest Trail

Przejście pacific Crest Trail

Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński
10.18%
05 pieszy samotny trawers Islandii

pieszy samotny trawers Islandii

Łukasz Supergan
2.99%

Ranking nominowanych w kategorii Podróżnik online

01 Kołem się toczy

Kołem się toczy

Karol Werner
59.80%
02 wojażer

wojażer

Marcin Wesołowski
23.67%
03 banita travel

banita travel

Anita Demianowicz
11.90%
04 Adamant Wanderer

Adamant Wanderer

Ula Fiedorowicz
2.67%
05 ruszaj w drogę

ruszaj w drogę

Kasia i Maciej Marczewscy
1.96%
Partnerzy: